| MAIN FEATURE | |
|---|---|
| Capacity | 20KVA / 16kW |
| MODEL | GMC1120L (LF) |
| Technology | Online Transformer Based Industrial UPS |
| INPUT | |
| Phase | 1:1 |
| Nominal Voltage | 220/230Vac |
| Operating Voltage Range | 165~275Vac |
| Frequency Range | 50/60Hz (±5%) |
| Power Factor | >0.97 (with filter) |
| OUTPUT | |
| Output Voltage | 220Vac (±0.5%) / 230Vac (±0.5%) |
| Output frequency | 50/60Hz (±0.5%) |
| Crest factor | 3:1 (max) |
| Efficiency | >85% |
| THDv | ≤1.5% with linear load |
| EFFICIENCY | |
| AC Mode | 89% |
| Battery Mode | 86% |
| ECO Mode | 94% |
| BATTERY | |
| Battery voltage | 192Vdc |
| Battery | External 16×12V(18Ah-200Ah) |
| SYSTEM FEATURES | |
| Transfer time | 0 ms (Line mode→ Battery mode) |
| Overload | >125%: 1min, >150%: 200ms |
| Communication interface | RS232, SNMP (optional), Dry contact (optional) |
| ENVIRONMENT | |
| Operating Temperature | 0℃~40℃ |
| Storage temperature | -25~55℃ |
| Humidity range | 0~95% (non-condensing) |
| Altitude | <1500m |
| Noise level | <55dB |
| STANDARDS | |
| Safety | IEC/EN62040-1; IEC/EN60950-1 |
| EMC | IEC/EN62040-2; IEC61000-4-2; IEC61000-4-3; IEC61000-4-4; IEC61000-4-5; IEC61000-4-6; IEC61000-4-8 |
| MAIN FEATURE | |
|---|---|
| Capacity | 10KVA /10KW |
| MODEL |
BREMEN -HH1110KS |
| Brand | G-Mac |
| Brand Origin | Germany |
| Technology | IGBT based rectifier true online double conversion |
| INPUT | |
| Phase | L+N+PE |
| Rated voltage | 208 / 220 / 230 / 240 Vac |
| Voltage range |
|
| Frequency | 50/60Hz(default)±10Hz(Can be set) |
| Power factor | 0.99 |
| OUTPUT | |
| Voltage | 208 / 220 / 230 / 240 Vac |
| Voltage regulation | ±1% |
| Frequency | 50 / 60 Hz±0.1 Hz (battery model) |
| Waveform | Pure sine wave |
| voltage harmonic distortion(rated input voltage.Raated input frequency) |
<3% (0 ~100% linear load), ,5% (0 ~100% non linear load) |
| Inverter overload capability(in normal mode, 25°C) |
AC Moode/Battery mode:
|
| Transfer Time | AC mode switch tom battery mode: 0ms, mains inverter mode switch to bypass mode:4ms |
| OTHERS | |
| Battery Voltage | 24/36Vdc |
| Charge | 1K,2K,3K current 1A(default)1-5A Adjustable, 1KL,2KL,3KL,5A(1-12A) |
| communication Port | RS-232(windows2000/2003/XP/Vista/2008/Linux/nix/Mac, USB(windows famllu& Mac) |
| Intelligent Slot(option) | SNMP/AS400 Relay card/RS485 |
| Relative Humidity | 20 ~ 95% (non-condensing) |
| Temperature | Sttorage 15-60°C, Battery:0-40°C |
| Altitude | The altitude should not exceed 1000m, derating above 1000m, up to 40000m max, refer IEC62040 |
| Noise level at 1m | ≤ 50 dB |
| Dimensions | D×W×H-460mm×190mm×615mm |
| Net Weight(Kg) | 18.5 (Approx) |